A képek sokszor kényes témák a szerkesztőségnél. A wakeupmagazin.hu és a nemzetiseg.hu oldalainkon kizárólag jogtiszta forrásból származó képeket, egységes képméret alapján közlünk. Az alábbi bejegyzésben összegyűjtöttünk minden információt, amit a képek felhasználásáról, közléséről és szerkesztéséről tudni érdemes, valamint kitérünk rá, hogyan működik a képkeresés SEO szempontból, továbbá megosztjuk a képszerkesztéshez használható Canva-sablon linket is.
Ez a bejegyzés nem tér ki a szöveg alapú forrásmegjelölésre, keresd egy másik szócikkünkben, ami valószínűleg jelenleg még fejlesztés alatt áll! Addig is tekintsd meg további tartalmainkat a témában ide kattintva.
Milyen képet válasszak?
A kép kiválasztásánál fontos, hogy minden esetben szorosan kapcsolódjon a cikk tartalmához, attól ne térjen el. Az emberek olyan tartalmakra kattintanak, amelyeken arc van, így jobban tudnak kötődni, természetesen vannak olyan esetek, amikor egy cikkhez nem lehet arccal ellátott fotót betenni. Ilyenkor az általunk üzemeltetett felület stílushoz illeszkedő kép használható. A kép nem lehetet szerkesztett vagy AI/MI által készített fotó, csak külön főszerkesztői engedély után. A felhasznált kép nem tartalmazhat hirdetést, logót, szöveget, vízjelet vagy más egyéb erre hasonlító tartalmat. A legjobb, ha van olyan kép, amit a szerző saját maga készített és minőségében, tartalmában és stílusában megfelel az adott felület arculatának és stíluselemeinek.
Honnan használhatok fel képeket?
Kizárólag díjmentesen elérhető, vagy a WakeUp Magazin — WakeUp Network előfizetései által hozzáférhető képek használhatóak fel. Jogdíjmentesen felhasználható képek találhatóak a Canva-val is összeköthető, de külön is használható Pexels, Pixabay felületeken, esetleg Unsplash oldalról. Régi fotók, amelyek szabadon felhasználhatóak a Fortepan oldalán találhatóak időrendi sorrendben vagy keresés alapján. A WakeUp Magazin — WakeUp Network Canva előfizetéssel rendelkezik miszerint a vízjellel állátott képekhez is hozzáférünk (Getty Images, stb. FStudo) vízjel nélkül. Vízjellel ellátott képek használata TILOS! Saját fotók használatára bíztatunk minden szerzőt! Minden más esetben bizonyítani szükséges a fotó felhasználásának jogosultságát, valamint engedélyét. A források megjelölésére minden esetben szükség van!
Mekkora méretben használható fel a kép?
A képek megjelenítésére alkalmas méret minden általunk üzemeltetett felület esetében megegyezik. Ezek egységesen 1320x743 px méretűek a kiemelt és a cikkben elhelyezett képek esetében is. Javasoljuk, hogy a szerzők a Canva felületén hozzanak létre egy sablont ebben a méretben. A kép terjedelmének teljes mértékben ki kell tölteni‑e a fent megadott képpont kéretet. (Bizonyos esetekben használható 1080x1080 px méretű kép is, ha a szerkesztésnél két oszlopba sorolva kerülnek feltüntetésre a tartalmak. A szabvány képméret Canva sablont ide kattintva érheted el.
Forrásmegjelölés: Minden esetben fel kell tüntetni a forrást!
A fotóst minden esetben -átszerkesztés esetében is- megilleti a szerzői jog, így nevét és a közvetítő nevét kötelezően fel kell tüntetni az alábbi módon. Amennyiben nem kerül egyértelműen feltüntetésre a megfelelő forrás, abban az esetben értesítés nélkül eltávolítjuk a tartalmat oldalainkról és helyettesítő képpel látjuk el az anyagot.
A médiatárban a kép adatainál az alábbi módon kell megadni az adatokat:
- helyettesítő vagy alternatív (ALT) szöveg: ez megegyezik a FŐ SEO kulcsszóval vagy szavakkal, a keresőmotor (Google, Bing, stb.) ez alapján talál rá a cikkre vagy képre.
- cím: ide írd be címszavakban, hogy mi látható a képen, a belső galériában mi ezen címszavak alapján tudunk keresni a korábbi képes és audio tartalmak között.
- leírás: itt röviden fogalmazd meg, hogy mit ábrázol a kép, ez maximum 1–2 rövidebb mondat lehet.
Amennyiben a rendszer nem jeleníti meg automatikusan a kép alatt a fent megadott módon szerepeltetett forrást, abban az esetben a cikk szerkesztése közben manuálisan kell hozzáadni azt.
- Kattints a képre.
- A megjelenő menüben válaszd ki a keretben lévő három lenti pontot “Felirat hozzáadása”.
- Eztán megjelenik egy szövegmező a kép alatt, ahova a fent feltüntetett módon be kell írni a kép forrását. Például: “Kép forrása: Canva — Getty Images by Béla” — Első helyen szerepel a forrás, majd a kiadó, majd a fotós neve.